Aj študenti môžu začať reformu ...

Autor: Henrieta Hajnali | 25.5.2015 o 12:41 | (upravené 25.5.2015 o 19:45) Karma článku: 5,72 | Prečítané:  440x

325 tisíc študentov  zo všetkých vysokých škôl, univerzít a privátnych VŠ v Rakúsku  sa pokúša ovplyvniť veci verejné. Študenti  sa v dňoch od 19.- 21. mája 2015 zúčastnili volieb a volili si študentské strany a svojich kandidátov.

Študenti na rakúskych vysokých školách sa od 19. až 21. mája zúčastnili študentských volieb. Volili si zastúpenie za jednotlivé študijné odbory, fakulty, vysoké školy, regióny a zástupcov na národnú úroveň. Tohtoročných volieb sa spolu zúčastnilo 325 tisíc študentov zo všetkých vysokých škôl, univerzít a aj privátnych VŠ v Rakúsku.  Prihlásený študent sa automaticky stáva členom politického združenia vysokých škôl a má právo voliť. Toto právo majú aj študenti z iných krajín študujúci na rakúskych vysokých školách. Viac na http://wahl.oeh.ac.at/                      

Som Slovenka a študujem Politológiu na Viedenskej univerzite . Vždy som sa zaujímala o politické dianie a o to, akú majú mladí ľudia možnosť podieľať sa na politickom živote.

 Môžu študenti presadzovať svoje záujmy a potreby? Výhodu oproti Slovensku vidím v dokonalejšej a aktívnejšej federatívnej štruktúre štátu a aj v organizácii školstva.

Priamo som sa zúčastnila volieb na Viedenskej Univerzite a bola som aj členka volebnej komisie. Ako študentku Politológie ma táto možnosť zaujala. V deň volieb som sa ponáhľala do starej auly na Univerzite. Pri príchode sme dostali oficiálne poverenie od predsedu volebnej komisie a lístok s číslom pridelenej podkomisie pre fakultu a študijný odbor. Už od 8:30 sme čakali, kým sa všetky komisie zosúladia a vytvoria volebnú komisiu pozostávajúcu z troch členov.  Presne o 10 hodine sme otvárali volebnú miestnosť. Volebné lístky boli rozdelené na tri zastupiteľské úrovne.

Úroveň celonárodná s priamou voľbou, zastúpene vysokej školy a zastúpenie študijného odboru. Priamou voľbou sa dalo voliť jedine na národnej úrovni. Niektoré zo študentských strán  boli prepojené s politickou stranou podľa zamerania strany. Časť kandidátov sú zároveň členovia mládežníckych politických strán, no viacerí z nich boli úplne nezávislí.

             Predvolebná kampaň bola zahájená ďaleko predtým a bolo veľmi ťažké rozhodnúť sa medzi nimi, nakoľko všetky študentské strany mali výborne pripravený program. Zaujímavé nápady a rôzne vylepšenia, či konkrétne požiadavky sa týkali bývania, voľného času, štruktúry samotného štúdia, spôsobu vedenia seminárov, financovania a iných študentských potrieb.

Hneď ako sme od 10:00 otvorili volebnú miestnosť, približne 20 študentov nedočkavo čakalo pred volebnou miestnosťou s pripravenými študentskými preukazmi. Všetky nariadenia na dodržiavanie správnosti a korektnosti volieb sme museli najprv overiť a bod po bode. K voľbám sme dostali približne 20 stranovú metodiku a všetci sme absolvovali aj potrebnú inštruktáž. Začalo prichádzať mnoho ľudí a ja som bola šťastná, že toľko voličov má záujem. Len vlastnou aktivitou môžeme niečo ovplyvniť alebo zmeniť!

Každý  krok volebnej komisie, pauzy, prípadné pochybnosti sa protokolovali a zapisovali do formulára. Musím povedať, že z celých volieb som cítila pozitívnu energiu a tešila som sa, že som mala možnosť byť členkou. Po hodinách sedenia v komisii som odchádzala spokojná domov aj keď sme za účasť a prácu sme dostali len žemle, ktoré aj tak nemôžem, pretože jem bezlepkovo. Tak som srkala vodu.:)

Moja ďalšia činnosť v komisii bola v posledný volebný deň, keď sme do 15 hodiny sedeli opäť ako členovia komisie a od 15 hodiny sa začalo úmorné sčítavanie hlasov. Trvalo do 23:00.

Dodržiavali sme všetky prísne opatrenia pri sčítaní hlasov. Všetci členovia komisie sa jednohlasne  museli zhodnúť na tom, či hlas je platný alebo neplatný a môže sa započítať. V niektorých prípadoch sme sa dohadovali o platnosti jedného hlasu minimálne hodinu.

Celý priebeh volieb bol perfektne zorganizovaný. Zaujímavé je, že na Slovensku, kde som skončila strednú školu som o takýchto voľbách nikdy nepočula. Majú na Slovensku študenti stredných a vysokých škôl podobnú možnosť vyjadriť sa a prezentovať svoje názory a potreby? Ak názor študentov a školopovinných nikoho nezaujíma, tak potom sa čudujeme slabej účasti na voľbách s kopou nerozhodných mladých ľudí. Každý sa len sťažuje, že jeho hlas nie je vypočutý ale nenaučili sme mladých politicky rozmýšľať. Možno keby sme ich viac viedli k záujmu o veci verejné vyzerala by naša krajina inak. Som o tom presvedčená. Začneme?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?